Bakan Yardımcısı Karabay, Suriyelilere Yönelik yapılan Çalıştay’a katıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcısı Mehmet Karabay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa'da düzenlenen 'Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Hizmet Sunan Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Mevcut Durum Analizi ve Süreç Yönetimi Çalıştayı’na katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, "Bugün Türkiye'de 500 bine yakın engelliye ve yaşlıya evde bakım hizmeti veriliyor. Böylesine kendi dezavantajlı kesimine, yetimine, öksüzüne, yolda kalmışına el uzatan bir Türkiye Cumhuriyeti var." dedi.

Karabay, bir otelde düzenlenen Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Hizmet Sunan Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Mevcut Durum Analizi ve Süreç Yönetimi Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de sosyal devlet olgusunda son 15 yılda çok ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Türkiye'de 2002 yılında sadece bir milyon insanın sosyal yardımlardan faydalandığını belirten Karabay, "2006 verilerine göre 3,2 milyon aileye yükseldi. Bu artışı siyasetten yorumlayanlar memleketi fakirleştirdiniz diyor. Fakat Dünya Bankası açıkladı; Türkiye son 15 yılda yoksulluk sorununu azaltan birinci ülke. Bu artış nereden geldi? Bu artış, devletin milleti kucaklamasından geldi." diye konuştu.

Son yıllarda sosyal hizmetlerin kapasitesini artırdıklarına dikkati çeken Karabay, dezavantajlı gruplar olan kadınlara, çocuklara, engellilere ve yaşlılara verilen sosyal hizmetlerin oranının gelişmiş ülkenin düzeyini aştığını vurguladı.

Sosyal hizmetlere ayrılan bütçe payında da artış olduğunu ifade eden Karabay, şunları kaydetti:
"Türkiye’de sosyal yardımlara ayrılan payın, gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 0,5’i iken, 2017 sonu itibarıyla 1,60'a yükselecek. Yani 3 katına artırmışız. Avrupa Birliği ülkelerinde tersine bir gidiş var. Türkiye son 15 yılda sosyal devlet olgusunda çok ciddi bir dönüşüm gerçekleşti. Bugün engellisinden, yaşlısına bakımı yapılıyor. Bugün Türkiye'de 500 bine yakın engelliye ve yaşlıya evde bakım hizmeti veriliyor. Böylesine kendi dezavantajlı kesimine, yetimine, öksüzüne, yolda kalmışına el uzatan bir Türkiye Cumhuriyeti var. Biz hiçbir zaman beklentiler için el uzatmayız. Anadolu coğrafyası bundan 500 yıl önce, 100 yıl önce de ülkelerinde, topraklarında zor durumda olan insanlara kucak açmış bir coğrafya. Bu toprağın insanları son 5-6 yılda Suriyeliler için de azımsanmayacak bir meblağı ortaya koymuştur. Burası güvenli bir liman.” Dedi.

Vali Abdullah Erin ise, 3.2 milyon Suriyeli kardeşimiz, bugün Türkiye'nin çeşitli kentlerinde, Türkiye'deki kardeşleriyle beraber uyum içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Yaşanan göç hareketlerinden nüfusu itibariyle en fazla etkilenen il Şanlıurfa'dır dedi. Şanlıurfa'da geçici koruma altına alınan 460 bin civarında Suriyeli'nin olduğunu, geçici koruma altına alınmak üzere kayıtları devam eden Suriyeli sayısının ise 70-80 bin kadar olduğunu ifade eden Vali Erin, buna göre tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Şanlıurfa'da yaklaşık beş yıldır bulunan Suriyelilerin neredeyse sıfır sorunla yaşadığını, kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının Suriyelilerin sıkıntı ve sorunlarını, barınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir gayret içerisinde bulunduklarını kaydeden Vali Erin, 'Şanlıurfa'nın bugün 2 milyona yaklaşan bir nüfusu var. İki milyon nüfusu olan bu şehre bu nüfusun neredeyse yüzde 25'inden fazla bir miktarı oluşturan ilave bir nüfusu şehre yerleştiriyorsunuz ve neredeyse hiçbir sıkıntının yaşanmadığı bir süreci müşahede ediyoruz. Bunda, devlet kurumlarımızın başta Cumhurbaşkanımızın her vesile ile dile getirdiği yardımlaşma, dayanışma ve yardım elini uzatma yönündeki tavsiyesinin memleketin dört bir yanına yayılmış olmasının etkisi vardır. Şanlıurfalı kardeşlerimizin hakkını da gerçekten burada teslim etmek lazım. Devletin kamu kuruluşlarının yardımının yanında sivil toplum kuruluşlarının, gönüllü kuruluşlarının yardım ve destekleri, bu kardeşlerimizin daha huzurlu ve güvenli bir hayat idame etmelerine sebep olmuştur diyerek, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarında koordinasyonun daha sağlamlaştırılması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle Suriyeli çocukların eğitimi konusunun önemli olduğunu ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Muhammed Örnek ise, devletin sunduğu hizmet modellerinin sahada yeterince bilinmediğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın birçok alanda hizmet modelleri bulunduğunu belirterek, bu bilgileri aktarmak amacıyla Şanlıurfa'da olduklarını söyledi.

Çalıştaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcısı Mehmet Karabay, Şanlıurfa valisi Abdullah Erin, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Muhammed Örnek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, Suriyelilere hizmet sunan Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. 


Sonraki Sayfa: ASPİM, Haliliye belediyesi ile çocuk evleri protokolünü yeniledi

Önceki Sayfa : Bakan Yardımcısı Karabay, Şehit ailelerini ziyaret etti