Bakanımız Kaya Şanlıurfa’da

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya bir takım incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Arakanlı Müslümanlara yönelik katliama ilişkin, "Oradaki zulmün durması için Türkiye bir taraftan çalışırken, aynı zamanda orada zulümden kaçanlar içinde yardım elini uzattı" dedi.
Bakan Kaya, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Vali Abdullah Erin'i makamında ziyaret ederek, buradaki toplantıya katıldı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Kaya, kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Şanlıurfa'da yürütecekleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Harran'da Suriyeli sığınmacıların kaldığı konaklama merkezini ziyaret eden Bakan Kaya, Harran Konteynır kentte Suriyeli refakatsiz çocuklar için yapımı tamamlanan konaklama tesislerin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye'de en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerin başında Şanlıurfa'nın geldiğini beliten Bakan Kaya, Türkiye'nin her zaman mazlumlara sahip çıktığını vurgulayarak, "Suriyeli mültecilere yüreğini açan, mazlumlara sahip çıkan bir Türkiye var" dedi.

Bakan Kaya, Suriyelilere olduğu gibi diğer mazlumlara da sahip çıktıklarını ve geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ile Arakanlı Müslümanları ziyaret ettiklerini anımsattı.

Bakan Kaya, "Arakan'da büyük bir insanlık dramı yaşanırken bu drama sessiz kalmayan kilometrelerce öteden bu zulme 'dur' diyen bir cumhurbaşkanımız, bir liderimiz olduğu için gerçekten büyük bir mutluluk duyuyorum. İnşallah bu zulmün biran önce son bulmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bayramdan itibaren üst düzey yaptığı görüşmelerde Arakan'daki zulmün durması için bir çözüm çağrısında bulunmuştu. Oradaki zulmün durması için Türkiye bir taraftan çalışırken aynı zamanda orada zulümden kaçanlar içinde yardım elini uzattı. Kadın ve çocuklar bu tür zulümlerden en çok etkilenen kesimler biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak kadın ve çocuklara hizmetlerimizi artırarak devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de şimdi olduğu gibi tüm dünya mazlumlarının yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Bakan Kaya, dünyada yaşanan zulümlerin bir an önce son bulmasını temenni ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Umuyorum ki bu zulüm bir an önce son bulur, orada diplomatik bir çözüm sağlanır ve orada da mazlum insanlar evlerine dönebilirler. Aynen Türkiye'de de bizim dileğimiz Suriye'deki zulmün biran önce sona ermesi ve burada yaşayan Suriyeli mülteci kardeşlerimizin de Suriye'de oluşturulan güvenli bölgelerde hayatlarını huzur içinde devam edebilmelerini sağlayabilmek. Ama bu zamana kadar da biz Türkiye'de 6 yıldır yaptığımız gibi bundan sonrada orada huzurlu güvenli ortam kurulana kadar Suriyeli kardeşlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Bakan Kaya, Valilik ziyaretinin ardından 2015 yılında Hakkâri’de şehit düşen Uzman Çavuş İbrahim Taş'ın Harran'daki ailesini ziyaret etti. Bakan Kaya, ''Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak her zaman şehit yakınları ve gazilerimizin yanındayız'' dedi.,


Sonraki Sayfa: Müdür Bilici’den, Yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı

Önceki Sayfa : Gaziler günü kutlandı